NOTOWANIA KLIENTÓW:
  1. Powrót

Badania naukowe potwierdzają pozytywną korelację między szczepieniami przeciw gruźlicy a COVID-19

Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego otrzymało dofinansowanie na drugi etap badania nad wpływem szczepień przeciw gruźlicy na zapadalność oraz przebieg zakażeń wirusem COVID-19. W badaniach klinicznych wykorzystywana jest szczepionka BCG, której wytwórcą i dostawcą jest Biomed Lublin.

 

Badania dotyczące korelacji wpływu między szczepieniami przeciw gruźlicy a COVID-19 prowadzi w Polsce zespół naukowców z Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego pod kierownictwem dr hab. n. med. prof. UR Hanny Czajki. Agencja Badań Medycznych, która finansuje badania, przyznała środki na kolejny etap prac.
- Z ogromną uwagą obserwujemy badania naukowców z Uniwersytetu z Rzeszowa, tym bardziej że wykorzystano w nich szczepionkę BCG opracowaną przez Biomed Lublin. Na całym świecie prowadzone są liczne badania dotyczące współzależności między sczepieniami szczepionką BCG a COVID-19. Niektóre z tych opublikowanych do tej pory wykazały, że ze szczepieniami szczepionką przeciw gruźlicy można wiązać zmniejszone prawdopodobieństwo zachorowania na COVID-19 wskazuje Piotr Fic, p.o. prezes Zarządu Biomed S.A.

W listopadzie 2020 amerykańskie badanie opublikowane na łamach „The Journal of Clinical Investigation”, przeprowadzone z udziałem 6000 pracowników służby zdrowia przez ośrodek Cedars-Sinai przy współpracy m.in. z National Cancer Institute wykazało, że osoby, które w przeszłości otrzymały szczepionkę BCG - prawie 30% badanych - znacznie rzadziej uzyskiwały dodatnie wyniki testów na obecność przeciwciał SARS-CoV-2 we krwi, zgłaszały zakażenia koronawirusem lub objawy związane z koronawirusem niż te, którzy nie otrzymały szczepionki BCG. Odkrycia wskazują również, że szczepienie BCG w przeszłości mogło teraz pomagać w zapobieżeniu COVID-19 lub zmniejszeniu ciężkości choroby. - Warto pamiętać, że leki wytwarzane ze szczepów BCG maja duży potencjał w leczeniu innych jednostek chorobowych. Niedawno Węgierski Narodowy Instytut Farmacji i Żywienia (OGYÉI) zatwierdził terapię „off-label” z użyciem szczepionki Biomedu - BCG 10 we wzmacnianiu odporności po infekcji wirusowej Epstein-Barr (mononukleozy). Istnieje też wiele przesłanek za tym, aby sprawdzić, czy produkty na bazie prątka gruźlicy BCG mogą być skuteczne w leczeniu innych jednostek chorobowych. Wyniki badań prowadzonych na całym świecie mogą dostarczyć w przyszłości informacji na temat pozytywnego wpływu leków w terapiach: cukrzycy typu I, czerniaka złośliwego, ostrej i przewlekłej białaczki, stwardnienia rozsianego czy choroby Alzheimera – wylicza Piotr Fic.

Rozwój produktów BCG, zarówno Szczepionki przeciwgruźliczej BCG 10 jak i Onko BCG to jeden z filarów rozwoju Biomedu Lublin. W 2020 roku Spółka pozyskała dotację na realizację inwestycji Centrum Badawczo – Rozwojowego, w którym będą rozwijane wspominane produkty. Biomed Lublin jest jedynym w Polsce i jednym z nielicznych producentów tych leków na świecie. Szczepionka przeciwgruźlicza BCG to produkt poszukiwany, podobnie jak deficytowy w skali globalnej lek na raka pęcherza moczowego Onko BCG.

notowania BIOMED-LUBLIN:
Zainteresowany spółką?
Zapraszamy do śledzenia profilu BIOMED-LUBLIN na Akcjonariat.pl

Zobacz inne aktualności