NOTOWANIA KLIENTÓW:
  1. Powrót

Rekordowy rok Pekabeksu

Lider nowoczesnego budownictwa systemowego ma za sobą najlepszy rok w historii. Poznańska spółka  wypracowała 952,3 mln zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży (wzrost  23,4 proc. r/r), odnotowując 69,5 mln zł zysku operacyjnego (wzrost 76,3 proc r/r) oraz 57,9 mln zł wyniku netto (wzrost 89,9 proc. r/r). Spółka przekroczyła próg 200 tys. m3 w produkcji, co również jest wielkością niespotykaną dotąd w historii Grupy.

 

Kluczowy dla odnotowanych wyników był wzrost w dwóch kluczowych segmentach: realizacji kontraktów-prefabrykacja i realizacji kontraktów - usługi budowlane. Warto podkreślić wzrost wskaźnika rentowności netto sprzedaży, który wyniósł na koniec 2020 roku 6,1 proc. i był wyższy niż w 2019 roku, kiedy osiągnął poziom 4,0 proc.

 

- Ubiegły rok był ze wszech miar wyjątkowy. Rekordowe wyniki, wypracowywane w bezprecedensowym okresie dla prowadzenia biznesu, są powodem do dumy oraz stanowią o sile i dojrzałości naszej organizacji.  Minione miesiące, naznaczone przez czas pandemii, oprócz niewątpliwych wyzwań, były także okresem wielu możliwości, które w mojej ocenie wykorzystaliśmy. Nie tylko odnotowaliśmy rekordowe wyniki finansowe ale i poczyniliśmy inwestycje o znaczeniu strategicznym – jak wybudowanie i uruchomienie zakładu w Gdańsku oraz hali produkcyjnej w Mszczonowie. Pod koniec ubiegłego roku dokonaliśmy pierwszej zagranicznej akwizycji, nabywając wraz z Funduszem Ekspansji Zagranicznej, zarządzanym przez Polski Fundusz Rozwoju TFI, 100 proc. udziałów w niemieckiej fabryce prefabrykatów FTO Fertigteilwerk Obermain GmbH. Stworzyliśmy także pionierski w skali kraju program „System Pekabex - Budynki Mieszkalne”, dostarczający rozwiązania, które będą przyszłością budownictwa mieszkaniowego w Polsce – wylicza Beata Żaczek, wiceprezes Pekabeksu.

 

Rekordowy 2020 rok nie wyczerpuje potencjału Grupy Pekabex. Bieżący rok poznańska spółka rozpoczęła z największym w historii portfelem zamówień wynoszącym 930,7mln zł.  – Mamy wszelkie argumenty za tym, by dalej rosnąć i stać się czołowym graczem międzynarodowym w produkcji prefabrykatów. Trzy linie biznesowe Grupy: produkcja prefabrykatów, generalne wykonawstwo oraz działalność deweloperska stanowią o przewadze konkurencyjnej naszej Grupy i dają możliwość optymalnego wykorzystania koniunktury. Dostrzegamy duży potencjał w segmentach  mieszkaniowym i infrastrukturalnym, gdzie spodziewamy się wzrostu inwestycji. Rozwiązania, które oferujemy, czyli krótszy czas realizacji inwestycji i mniejsze zapotrzebowanie na pracowników doskonale wpisują się w bieżące zapotrzebowania rynku – podkreśla Beata Żaczek, wiceprezes Pekabeksu.

 

Niezmienne pozostaje natomiast nastawienie Spółki do dzielenia się zyskiem z akcjonariuszami. Pekabex tak jak w latach poprzednich chce być nadal spółką dywidendową. W 2020 r. na dywidendę Zarząd proponuje przeznaczyć 8,4 mln zł (0,34 zł na akcję) a w 2019 r. w ramach dywidendy wypłacono 3,9 mln zł (0,16 zł na akcję).

 

Zobacz inne aktualności